Başak Kutlu Atay Türkiye’nin ilk doğuma hazırlık merkezlerinden DOUM’un kurucusudur. Doğuma hazırlık eğitmeni ve hamile yogası eğitmenidir. Doğal doğumla dünyaya gelen Tane ve Kayra’nın annesidir. INSEAD MBA ve Boğaziçi İşletme mezunudur. Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneğinin kurucularındandır. 

Başak doğuma hazırlık eğitmenliği sertifikasını 2009 yılında Childbirth Internationaldan aldı ve Hamile Yogası eğitmenlik eğitimini Uma Dinsmore Tuli ile tamamladı. Ortağı Nur Sakallı ile 2008 yılında kurduğu DOUM’un İstanbul’daki merkezi 2011’de açıldı. Bu süreçte hamilelik, doğum, emzirme ve yoga konularında birçok uzman ve eğitmenle çalışan Başak’ın bu yolda en çok etkilendiği rehber Meksikalı Ebe Naoli Vinaver Lopez oldu. 

2009-2011 yılları arasında Nur Sakallı ile birlikte Açık Radyo’da doğum konulu Doğumgünü programını hazırlayıp sundu. Başak’ın Nur Sakallı ile birlikte yarattığı Hamilelik ve Doğum için Nefes Çalışmaları CDsi, Nur Sakallı ve Sepin İnceer ile birlikte yarattığı Hamile Yogası DVDsi ve Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneği adına yine Sepin İnceer ile birlikte derlediği Doğum Hikayeleri kitapçığı var. 

2017 yılında Body Intelligence’ın iki senelik eğitimini tamamlayarak kranyosakral terapist oldu. Aynı yıl Denise Love’ın ölüm doulası (destekçisi) eğitimini tamamladı. 

Başak kızı Tane’yi 2010 yılında İstanbul’da, oğlu Kayra’yı 2012 yılında Köln, Almanya’da doğurdu. İkisi de doğal olmakla birlikte birbirinden çok farklı yaşanan bu iki doğum ile birlikte büyük dönüşümler yaşadı. Hayatın sırrını doğum ve ölümde arayan Başak bu geçişleri güzelleştirmek için çalışıyor.